„Wyprawy Krzyżowe – Półksiężyc i Krzyż – III Krucjata”

Autorzy programu przedstawiają przyczyny, które w 1191 roku doprowadziły do Trzeciej Krucjaty, na której czele stanął angielski król Ryszard Lwie Serce. Charakterystyczne dla Trzeciej Krucjaty są liczne spory wewnątrz obozu chrześcijańskiego i tak zwanego obozu muzułmańskiego, co prowadziło do nieoczekiwanych zmian sojuszy. Przyjrzymy się zarzewiu konfliktu, którego historia zafascynowała Ridley’a Scott’a, a efektem tej fascynacjiRead the Rest…

„Wyprawy Krzyżowe – Półksiężyc i Krzyż – II Krucjata”

Autorzy programu przedstawiają porażkę Drugiej Krucjaty, ale także zapoznamy się z rozłamem w świecie islamskim (Szyici kontra Sunnici), jak i poznamy największą sektę skrytobójców, czyli egipskich Asasynów (przez wrogów byli nazywani hasziszijjun co oznacza „tych, co palą haszysz”. Nazwa Asasyni pochodzi od Zachodnich krzyżowców, którzy na swój sposób określali tą sektę. Jednak ich prawdziwe mianoRead the Rest…

„Wyprawy Krzyżowe – Półksiężyc i Krzyż – I Krucjata”

Od tysiąca lat Święta Ziemia Bliskiego Wschodu spływała krwią. Zostały w niej wyryte na zawsze ślady walki między trzema wielkimi religiami świata. Wojna między chrześcijanami a muzułmanami zadała najgłębsze rany. Zaczęła się pod koniec XI wieku i trwała 200 lat. Stawką był skrawek ziemi o długości, zaledwie kilkuset kilometrów.

„Otwarte więzienia – Krok ku resocjalizacji”

2012 rok. Christiane Taubira, francuska minister sprawiedliwości, oświadczyła, że system odbywania kar czekają zmiany. Przede wszystkim chciała dać skazanym możliwość odbywania wyroku w więzieniach otwartych. Obecnie zakłady karne są przepełnione – i jest to zjawisko zaobserwowane nie tylko we Francji. Do tego więźniowie nie mają żadnej możliwości przystosowania się do powrotu do społeczeństwa. System otwartychRead the Rest…

„Wietnam – Nieznany zapis wojny – Zaginiony film z Dak To”

Niedawno odkryto filmy, które pokazują, jak przerażające mogą być losy ludzi biorących udział w wojnie. Dotąd ten materiał nie był nigdzie publikowany. Nakręcony został przez kamerzystów obecnych przy najważniejszych bitwach w czasie konfliktu zbrojnego w Wietnamie. Wydarzenia obejmują lata 1970-1971. Odważni kamerzyści ryzykowali własnym życiem, by uwiecznić na taśmie filmowej najbardziej krwawe starcia naszych czasów.

„Henryk VIII – Umysł Tyrana – Książę”

W 1485 roku w bitwie pod Bosworth zginął Ryszard III York. Nowym królem Anglii został Henryk Tudor, znany jako Henryk VIII.

„Bi – Głodni wrażeń”

W filmie omawiana jest kwestia otwartego podejścia do kobiecej seksualności, coraz szerszej akceptacji związków jednopłciowych i zjawiska „bi-curiosity”.

„Stworzyć gwiazdę na Ziemi”

Fuzja jądrowa napędza Słońce, dlatego ma ogromne znaczenie dla życia na naszej planecie. Przekonamy się, czy może ona stanowić rozwiązanie światowych problemów z energią.

„Król złodziei kieszonkowych”

Samozwańczy Król Kieszonkowców, Bob Arno, opowiada o drobnych kradzieżach, których ofiarami są turyści w Las Vegas. Mężczyzna szczyci się tym, że nigdy nie spotkał złodzieja, który mógłby mu dorównać. Postanawia wybrać się do włoskiego Neapolu, który nazywa „stolicą kieszonkowych kradzieży świata”, aby zmierzyć się z najlepszymi na świecie specjalistami w tym przestępczym fachu. Spotyka zespółRead the Rest…

„Ostatni z nielicznych”

Zrealizowany przez Muzeum Lotnictwa Polskiego przedstawia historię naszego lotnictwa wojskowego od momentu powstania do końca II wojny światowej.

„Imperium Rzymskie – Legioniści”

Twórcy filmu opowiadają o cesarstwie rzymskim.

„Zaginiona forteca Krzyżowców”

W średniowieczu chrześcijańskie armie Krzyżowców nękały Ziemię Świętą. Łącząc religię z przemocą, wydarli Jerozolimę Muzułmanom i zabrali dużą część ich ziem.

„Przepowiednia androida”

Film o hollywoodzkich prognozach rozwoju cywilizacji, a zwłaszcza wizji stworzenia sztucznego człowieka.

„Hollywood rusza na wojnę 1939-1945 Odc. 3”

Film pokazuje, jak Hollywood walczyło z nazizmem. Do działań wojennych włączyło się ośmiu najlepszych reżyserów, odpowiadając tym samym na apel prezydenta Roosevelta. Tak powstało tysiące dramatów, dokumentów i kreskówek. Niektóre przeznaczone były dla żołnierzy na froncie – miały zagrzewać ich do walki – inne dla cywilów.