Opublikowano 02.11.2013, autor: admin"Zamach na Kennedy’ego: Zaginiony pocisk"

„The Lost Bullet” to materiał archiwalny wszech czasów. Zamknięty przez lata w archiwach narodowych USA – oryginalny film krawca – Abrahama Zaprudera zawiera słynne 11 sekund z zamachu na prezydenta USA Johna Kennedy’ego. Przez prawie pięćdziesiąt lat śledczy pracowali na kopiach tego materiału w celu poszukiwania wskazówek o tym, co naprawdę wydarzyło się w Dallas 22 listopada 1963 roku. Różne wersje filmu służyły do uzasadniania różnych teorii zamachu na JFK. Przez prawie pięćdziesiąt lat śledczy pracowali na kopiach tego amatorskiego materiału w celu poszukiwania wskazówek o tym, co naprawdę wydarzyło się w Dallas 22 listopada 1963 roku. Różne wersje filmu Zaprudera służyły do uzasadniania różnych teorii zamachu na JFK.

Zalety zapisu cyfrowego znacznie przewyższające atuty obrazów wykonanych w innych technikach, dają możliwość uchwycenia szczegółów zarejestrowanych w okolicach perforacji naświetlonej kliszy. Czy takie mało znane informacje mogą rzucić nowe światło na otaczające śmierć JFK liczne kontrowersje, w tym również na historię zaginionej kuli?

Zespół profesjonalnych śledczych pod kierunkiem znanego historyka i publicysty, Maxa Hollanda, analizuje odświeżony materiał filmowy i poszukuje nowych wskazówek. Składając, klatka po klatce, te naoczne świadectwa, Holland rekonstruuje poszczególne sekundy wydarzeń, do których doszło na Dealey Plaza w dniu 22 listopada 1963 roku.

Według Hollanda, obrazy poddane przeróbce ujawnią, dzięki wyższej rozdzielczości, nowe, kluczowe szczegóły, w tym również po raz pierwszy w historii obraz przesuwającego się w oknie na szóstym piętrze Lee Harveya Oswalda, w sekundach upływających od pierwszego strzału. Jeżeli Holland ma rację, w filmie mogą kryć się nowe wskazówki na temat tego, gdzie właściwie uderzyła tajemnicza pierwsza kula.

Analiza historycznego miejsca zbrodni jest przeprowadzona przy wsparciu eksperta ds. balistyki oraz emerytowanego agenta amerykańskiego Secret Service uczestniczącego w pierwszym śledztwie w sprawie zamachu, który był jednym z kluczowych naocznych świadków, a od 1967 roku nie wypowiadał się publicznie o zamachu.

Ekipa filmowa zamyka ulice przy Dealey Plaza i odtwarza strzelaninę, wykorzystując do tego celu replikę samochodu Kennedy’ego, analogiczną strzelbę i amunicję. Mierząc laserowo kąt nachylenia broni, członkowie zespołu wytyczają przybliżoną trajektorię każdej z trzech kul. Łącząc te ustalenia z amatorskim materiałem filmowym, dodatkowymi relacjami naocznych świadków oraz zdjęciami i nagraniami archiwalnymi. Max Holland zbiera materiał, który, jego zdaniem, nie znalazł się dotychczas w żadnym oficjalnym raporcie i który przedstawia dokładne wyjaśnienie tajemnicy zaginionej kuli, którą wystrzelił Lee Harvey Oswald. Czas oddzielić prawdę od fikcji i o dziwo prawda ta wyjdzie na jaw nie tylko dzięki Zapruderowi, a dzięki innym nagraniom świadków tamtych wydarzeń.

GD Star Rating
loading...
Zamach na Kennedy'ego: Zaginiony pocisk, 10.0 out of 10 based on 2 ratings
Podziel się na:
  • Facebook
  • Wykop
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • RSS
  • Ulubione
  • Drukuj
  • PDF